Музей етнографії Волині та Полісся при Східноєвропейському національному університеті

м. Луцьк, вул. Шопена, 24; корпус № 4, ауд. 303. [Карта]
Відвідування музею та екскурсії за попередньою домовленістю
пн-чт: 9.00 до 18.00, пт: 9.00 до 17.00. Обідня перерва з 13.00 до 14.00. Музей також має етнографічну лабораторію, яка знаходиться в ауд. 405
11072

Про нас

Екскурс в історію створення музею

Історія Музею етнографії Волині та Полісся при Східноєвропейському (до 2012 р. Волинському) національному університеті імені Лесі Українки бере початок з 1996 року. Саме тоді за ініціативою завідувача кафедри археології та джерелознавства М. М. Кучинка та під керівництвом А. А. Дмитренко була оформлена перша експозиція Кабінету етнографії Волині та Полісся. У 2002–2008 роках Кабінет перебував у складі Музею археології ВНУ ім. Лесі Українки. З створенням кафедри документознавства і музейної справи за ініціативою її завідувача С. В. Гаврилюк був створений Музей етнографії Волині та Полісся при ВНУ ім. Лесі Українки. З цього приводу прийняте відповідне рішення ректорату від 18 листопада 2008 року за наказом № 438-з Волинського національного університету імені Лесі Українки, де зазначалося: «Створити на базі етнографічної колекції, забраної під час історико-краєзнавчої та етнографічної практик студентів історичного факультету, музей етнографії Волині і Полісся». 3 грудня 2010 року Управління освіти та науки Волинської обласної державної адміністрації зареєструвало Музей етнографії Волині та Полісся при Волинському національному університеті імені Лесі Українки.

Наприкінці грудня 2008 року організовано першу етнографічну виставку під назвою «На ниточці родоводу». Вона була надзвичайно вдалою і з легкої руки А. А. Дмитренко стала щорічною.

У квітні 2011 року здійснено часткову реекспозицію МЕВП, наслідком якої стало представлення п’яти тематичних блоків: дерево, кераміка, плетіння, одяг, декоративні тканини.  

У цьому ж місяці проведено виставку як підсумок виробничої музейної практики студентів 5 курсу спеціальності «Музейна справа та охорона пам’яток історії та культури», яка приурочувалася до Великодніх свят. Вона охопила такі тематичні блоки: «Одяг Волині та Західного Полісся», «Гончарні осередки Волині», «Ткацтво Волині та Західного Полісся» та фотовиставку «Етнографічне літо 2010 року». 

12–19 травня 2011 року МЕВП організував четверту етнографічну виставку «На ниточці родоводу», приурочену Міжнародному дню музеїв та 15-річчю створення МЕВП. Її відкриття відбулося в рамках Фестивалю науки ВНУ імені Лесі Українки. 

З 1 по 10 липня 2011 року студенти 2 курсу спеціальності «Музейна справа та охорона пам’яток історії та культури» під керівництвом кандидата історичних наук А. А. Дмитренко, проходили польову етнографічну практику у с. Межисить Ратнівського району Волинської області. У ході експедиції проводився збір експонатів для поповнення фондів Музею етнографії Волині та Полісся. Зокрема, музей отримав близько півсотні цінних експонатів, серед яких соха, жлукто (діжка для замочування білизни), сернєга (верхній зимовий одяг) тощо. Усі ці матеріали зберігаються в Музеї етнографії Волині та Полісся і є самобутнім джерелом, з якого можна отримати інформацію про традиційно-побутову культуру українців. 

14–18 травня 2012 р. студенти 3-го курсу спеціальності «Музейна справа та охорона пам’яток історії та культури» допомогли у створенні виставки «З бабусиної скрині» (виставка нових надходжень). А студентка 5-го курсу спеціальності «Музейна справа та охорона пам’яток історії та культури» Оксана Грабинська підготувала виставку «Човник швидко-швидко, а за човником пісня й нитка» як практичне втілення магістерської роботи. Ця виставка присвячена відомій ткалі Зіновії Дейні.

У жовтні 2012 р. до Другої науково-практичної конференції «Стан та перспективи інноваційно-інвестиційного розвитку міста Луцька» було організовано виставку «З бабусиної скрині» (одяг і декоративні тканини), у підготовці якої активну участь взяли студенти-музейники IV і V курсу.

Традиційними стали і  невеликі виставки під назвою «Етнографічне літо». Перші такі експозиції (2008-2010 рр.) містили суто фото-матеріали і відображали участь студентів-музейників у польових етнографічних експедиціях. У 2011 р. виникла ідея презентувати нові речі, які надійшли до музею під час проходження літніх практик. Відкриття виставки «Етнографічне літо – 2011» відбулося 17 листопада 2011 р. під час проведення тижня історичного факультету. Студенти взяли участь в оформленні виставки та її відкритті.

17 травня 2011 року в Музеї вперше проведено День відкритих дверей.

19 жовтня 2011 р. МЕВП зініціював проведення «Свята нашої родини», в організації і проведенні якого активну участь взяли студенти п’ятого курсу спеціальності «Музейна справа та охорона пам’яток історії та культури». Цей захід мав на меті залучити першокурсників спеціальностей «Музейна справа та охорона пам’яток історії та культури» і «Документознавство та інформаційна діяльність» до студентської громади, залучити до активного студентського життя, а також познайомити з викладачами історичного факультету. Серед двох груп першого курсу було проведено низку конкурсів на знання українських прислів’їв, приказок, народних пісень і танців та ін. Пройшовши «нелегкі» випробування, студенти першого курсу були допущені до складання студентської присяги, а також гідно пройшли посвяту у члени великої та дружної родини кафедри «Документознавства і музейної справи».

Вдруге «Свято нашої родини» студенти-музейники провели 31 жовтня 2012 р. На святі панувала дружня, родинна атмосфера. Організатори підготували і продемонстрували міні-виставу про те, як би склалося їх життя, якщо б вони не вступили на істфак. Традиційно серед трьох груп першого курсу випускники провели низку конкурсів на знання українських пісень, а також на правильний підбір дівочого костюма з фондів МЕВП. 

12 квітня 2012 р. у МЕВП студенти ІV курсу організували урочистий навчально-виховний захід «Зустріч весни». Його відвідали учні першого класу СЗОШ №5 м. Луцька. Це був перший досвід практичної організації музейного дійства для студентів і перші відвідини музею школярами.

У ході свята майбутні музейники використовували інтерактивні прийоми роботи з відвідувачами, зверталися до учнів як до співучасників дійства. Після ознайомлення з експозицією музею, першокласникам дали змогу попрасувати речі за допомогою рубля та залізної праски початку ХХ ст. – так, як колись прасували їхні прабабусі. Також діти побачили, в якому посуді раніше готували їжу, спробували «поїсти» дерев’яними ложками. 

22 березня 2013 р. в межах навчального курсу «Музейна педагогіка» студенти ІV курсу на базі МЕВП провели урочистий захід для дітей різних вікових категорій (4 – 9 років) «Казки в музеї…”. Свято було розпочато з гри-вистави «Івасик Телесик», головними героями якої разом зі студентами стали діти. Під розповідь ведучих вони демонстрували глядачам свої акторські здібності. Закінченням вистави стала казкова екскурсія за тематичними розділами музею. 

29 березня 2013 р. студенти ІV курсу на базі МЕВП провели урочистий захід для дітей другого класу, а також майстер-клас з виготовлення «Ляльки-мотанки».